Přechod FEKTu, den D, hodina H

Bylo, nebylo. Někdy v první třetině roku 2007 začali také webaři (někteří z nich tvoří nejprofesionálnější, nejuznávanější, prostě nejlepší část oddělení vývoje CVIS VUT v Brně) intenzivně pracovat na přechodu Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT v Brně na centrální informační systém.

Zlatý hřeb pro studenty, volba vyučování a registrace předmětů v novém informačním systému, byl naplánován na 5.září 2007 16:00. Nestranná, přestože ji zaplatili za akci odpovědné osoby, věštba byla neúprosná. Vyšlo z ní, že teoreticky až 953 studentů se několik minut před spuštěním modulů přihlásí do systému a bude bez sebemenší známky lítosti k našemu hardware a software mačkat bez přerušení klávesu F5 a to až do chvíle, než se jim na obrazovce objeví vytoužený formulář s barevným rozvrhem (na obrázku). Ten samozřejmě neuvěřitelnou rychlostí, většina podle předem připravených notiček, s vidinou volného pátku a pondělí a s vidinou vstávání z postele až v odpoledních hodinách, vyplní a odešlou. Poté v mžiku přejdou k modulu pro registraci předmětů (další obrázky), provedou nějaké úpravy a vrátí se zpět k volbě vyučování nebo budou pokračovat ve zběsilém klikání jinde.

Část obrazovky StudISu, modul pro volbu vyučování, Míša++

Zkušenosti z dávných dob a s původním systémem ukazovaly mnohem reálnější a o to děsivější scénář. Říkaly, že systém přestane reagovat již několik minut před hodinou H, při svém umírání bude prohazovat identity uživatelů a pomalou pomalostí vstane z mrtvých až v v ranních hodinách následujícího dne, kdy již v bdělém a střízlivé stavu zůstane jen malá část fyzicky a psychicky nejzdatnějších studentů.

Sázkařské kurzy také jednoznačně předpovídaly fiasko a naše veřejné lynčování. V zákulisí databázového oddělení se mumlalo něco o předpokládaném samovznícení databázového stroje. Asi proto jsme museli spolu s obyvateli okolních budov v jednom týdnu obsolvovat několik cvičných požárních cvičení. Jediní síťaři byli připraveni, protože nějaké klikání na webu není nic proti gigabitům zcela legálních dat a jiných audiovizuálních děl, které akademickou sítí s malými výkyvy téměř bez přerušení tečou.

Překvapení jsme nakonec byli všichni. V den D a hodinu H systém ještě běžel. Horší, než původní systém, jsme tedy zatím nebyli. Od 16:01 došlo během čtyř minut každou minutu k téměř tisícovce změn v tabulce s registracemi vyučování naší Oracle databáze. Aplikace pro volbu vyučování (napsaná v PHP), s pro zaměstnavatele přijatelnou odezvou (to je taková, při které si člověk ani nestihl uvařit kafe) reagovala. Na obrazovce se graficky zobrazoval na jedné stránce rozvrh a studenti vybírali z několika možností kdy budou moci chodit na přednášky, laboratoře a cvičení jednotlivých předmětů. Neuvěřitelné se stalo skutečností a všechno tak nějak fungovalo.

Pokud nevíte, jak to na vysokých školách chodí, tak nával v prvních minutách je způsoben faktem, že kapacity jednotlivých výuk jsou omezeny a chodit na některé z nich je mnohem výhodnější než na ostatní. Mezi ty oblíbené výuky patří ty mimo pátek, ty které nejsou brzo ráno (dopoledne) a ty, jež učí normálními studenty oblíbený vyučující (dávačka).

Protože samochvály není nikdy dost, zhotovili jsme také s kolegy administrátory a s kolegou z databázového oddělení závěrečnou zprávu (link již není dostupný) s technickýmí detaily.

Poděkování patří všem, kteří nám věřili, těch je málo. Omluva patří všem studentům, kterým to takhle dobře nefungovalo (těch je hodně, např. v pondělí to bylo několik stovek z Fakulty strojního inženýrství a Fakulty chemické).

Tento článek vznikl také díky tomu, že mě Joel poslal na hodiny tvůrčího psaní a já se, podle hesla “s chutí do toho a půl je hotovo a na druhou půlku se …..”, do toho pokusil obout.

— Michal Jurosz, září 2007

Můj první program

Jeden z mých vůbec prvních programů, které jsem napsal a jemuž tímto zajišťuji věčnou slávu v hlubinách sítě.

10 Gclear
20 sl = 0
30 Text$="Pepo čau"
40 Pause 5
50 Print at sl, 0; Text
60 sl = sl + 1
70 Goto 20

Program mám pečlivě zapsán v mém starém sešitu o počítačích. Tipuji, že jsem jej napsal na počítačovém kroužku ve třetí třídě (1989) nebo někdy na druhém stupni (1991+). Podle vzpomínek a obrázků, které jsem vyhledal to vypadá, že je napsán v programovacím jazyku BASIC-G/V2.0 pro počítač PMD 85.2 (Rok výroby cca 1985 – 1988, CPU: MHB 8080A 2,048 MHz, RAM 48 kB, ROM 4 kB, rozlišení 288×256, textový mód 25 řádek x 48 sloupců, váha 1915g, max. příkon 35VA ). Jako monitor sloužil televizor Tesla Merkur.

Československý 8bitový počítač Tesla PMD 85-1, foto Zdeněk Starý

V sešitu mám spousta dalších dlouhých programů. Nějaké sem časem možná přidám. Vzpomínám si, že jsem je doma psával na papír a na hodinách v kroužku jen zběsile bušil do klávesnice. Většinou se, pak program nepodařilo uložit na magnetofonovou kazetu, takže jsem jej musel další týden psát zase odzačátku.

Odkazy:

A jeden z dalších programů. Tentokrát nějaká sofistikovaná grafická aplikace. Koukám, že místo klávesy delete jsem používal zmizík.